fbpx
Dj Szumny

Czyli jak internetowy guru wesele nam urządzał

Pewnie wielu z was w obliczu obecnej sytuacji zastanawia się jak planować swoje wesele i martwi się czy w ogóle się odbędzie. Szczególnie kiedy chwytliwe nagłówki, i obiegowe plotki nie dają nam spokojnie zasnąć. Martwicie się co zrobić, czy przekładać, czy odwoływać, czy goście przyjadą, czy zupa nie będzie za słona 😉 … oczywiście wasze obawy są uzasadnione jednak wasz strach napędzany jest w większej cześć przez natłok sensacyjnych informacji które do nas docierają.

Od kilku dni obserwuje szczególnie w mediach społecznościowych wysyp, artykułów opisujących jak macie postępować, co robić a czego nie robić i najważniejsze – kiedy wesele zrobić a kiedy nie zrobić.  I początkowo z uwagą, tak jak na pewno i wy śledziłem dobre rady wszystkich tych „życzliwych” i „zatroskanych” ludzi. Do momentu kiedy zacząłem zastanawiać się nad ich motywacją. Wszyscy znamy ceny, maseczek, żeli i innych środków ochrony osobistej, które to ceny wyskoczyły w górę od początku trwania pandemii w naszym kraju, tu motywacja sprzedawców jest podyktowana chęcią szybkiego zarobku i nikt co o tego nie ma wątpliwości. Ale co jest motywacja tych wszystkich internetowych guru ? Popularność. Tak jest! Chodzi o fame, im więcej tym lepiej. Dlatego te wszystkie nagłówki, są przesycone sensacją, strachem aby przyciągnąć jak największą ilość zainteresowanych i dzięki temu dorobić się nowych fanów, lajków, wyświetleń i innych takich. Początkowy szok, przerodził się w pomysł na wykorzystanie sytuacji i z powodzeniem jest realizowany na szerszą skalę, artykuły, programy w tematach pandemii korona-wirusa i wesel powstają już we wszystkich najpopularniejszych mediach. Niestety nie widziałem jeszcze nagłówka pod tytułem „Chu… wie kiedy to się skończy, róbta jak uważata” a szkoda bo tak to powinno wyglądać na logikę 🙂 Rozmawiałem, już z kilkoma parami w temacie wesel i niestety da się odczuć tą panikę i niepokój, słyszałem również wiele plotek i domysłów którym wszyscy dają wiarę bo są strasznie-straszne według poniższego schematu:

koronawirus wesele jak powstaje plotka

Najciekawsze jest jednak to, że nawet najstarsi górale nie wiedzą ile to potrwa. Oczywiście można dawać wiarę, autorytetom (wirusologom, epidemiologom) , które opowiadają w mediach o możliwych scenariuszach rozwoju. Niestety są tutaj trzy poważne „ale” pierwsze to jest to o czym pisałem wcześniej – czyli sensacja, nikt nie opublikuje materiału który nie zwróci uwagi i nie wywoła emocji – bo nie zarobi. Po drugie, w różnych krajach w zależności od przedsięwziętych środków pandemia postępuje inaczej a i czas trwania będzie się znacznie różnił.
I trzecie ale, wszystkie te estymacje oparte są na jakiś założeniach, czy statystykach które mogę się nie sprawdzić. Statystycznie w ciągu ostatnich 10 lat najczęściej padały liczby 13, 32, 18, 17, 42, 4 i 6 w dużym lotku czy to oznacza, że jeśli je skreślę to wygram milion ? Jeśli tak to biorę 20% 😉 Czy na taki kupon postawilibyście kilkadziesiąt tysięcy złotych które wydacie na wesele ?

I tu dochodzimy do bardzo ważnej kwestii jaką jest odpowiedzialność. Wyobraźmy sobie tytułowego guru który ogłasza wszem i wobec, że w lipcu lepiej wesel nie robić, bo goście nie przyjadą, bo lokale będą zamknięte, bo to bo tamto, bo się znam… No rzeczywiście można się przejąć, szczególnie jeśli 17 158 jego wyznawców, się z tym zgadza. A co będzie jeśli przeniesiemy wesele z czerwca a pandemia wygaśnie w maju albo jeszcze w kwietniu ? Za głowę pewnie bym się złapał ile par młodych w świecie podejmuję jakieś działania na podstawie panicznych opinii, które usłyszeli lub zobaczyli. Musimy pamiętać jednak o tym co napisałem wyżej, po pierwsze sensacja a po drugie odpowiedzialność. Co się stanie jeśli na podstawie opinii internetowego guru przeniesiesz swoje wesele na 2025 albo 2029 rok a okaże się, że do tego czasu pandemia nie zostanie opanowana ? Scenariusz jest oczywisty, artykuł czy post zostanie skasowany i zastąpiony innym równie chwytliwym w podobnym tonie 🙂 Kto Wam odda kasę, za przełożenie, czy usłyszycie chociaż przepraszam za sianie fermentu ? W obecnych czasach zdrowy rozsądek i opanowanie jest równie deficytowym towarem jak maseczki czy płyn do dezynfekcji. To co możemy zrobić to przygotować plan B czy nawet plan C i mieć nadzieje, że cała ta sytuacja zostanie szybko opanowana. A będzie tym szybciej opanowana im, mniej będziemy wychodzić z domu i spotykać się z innymi, póki co :/ Życząc Wam zdrowia i zdrowego rozsądku zapraszam również do przeczytania artykułu co zrobić w sytuacji kiedy zbliża się termin weselny a sytuacja jest niepewna.

Jak coś to mam teraz troszkę luźnego czasu więc śmiało możecie ze mną pogadać, nie tylko o wirusie 🙂

samodzielne myślenie w temacie Covid 19
Newsletter!

Zapisz się do mojego newslettera aby być na bieżąco !

Jestem partnerem portalu ślubnego weselezklasa.pl dzięki temu wybierając mnie macie szanse wygrać wspaniałą podróż poślubną.
Dj Szumny / Wodzirej - Elegancko z humorem i bez Siary :)

djszumny.pl wszelkie prawa zastrzeżone. Zapoznaj się z polityką prywatności