fbpx
Transport na weselu
fot. Jacek Patecki Fotografia.

Czyli jak nie myśleć o końcu wesela.

Chciałbym poruszyć temat, który przez pewien czas był uważany przeze mnie za błahy i niedoceniany. Wyrazem troski gospodarzy, czyli pary młodej, jest zadbanie o brak zmartwień weselników, co przełoży się na ich beztroską zabawę z wami na weselu.

Dlaczego jest to ważne?

Dwie sytuacje z życia wzięte.

Sytuacja A – lokal weselny oddalony o 20-30 km od miasta, z którego przyjeżdża 90% gości weselnych, para młoda nie zapewniła autobusu, ani noclegów.

Goście musieli wybierać, kto jest kierowcą, skutkiem tego nawet 50% gości musiało bawić się bezalkoholowo. Sytuacja podobna do tej, kiedy jedziecie z dziewczyną na imprezę i musicie wybierać, kto będzie mógł wypić drinka. Zawsze ktoś jest niepocieszony.

Sytuacja B – Wesele, które jest zaplanowane do godziny 4.00 rano. Goście mają zapewniony transport autobusowy.

Pierwszy autobus zaplanowany jest na godzinę 1.00 w nocy, a następny na godzinę 4.00 nad ranem. Wydaje się, że jest OK, ponieważ część gości – szczególnie tych starszych i zmęczonych – może wcześniej udać się na spoczynek. Jednak może być też odwrotnie – o godzinie 1.00 niekoniecznie ktoś może chcieć odjeżdżać 🙂 A jeśli już się znajdą chętni, to pożegnania z innymi gośćmi z wesela, którzy są już w nieco odmiennym stanie mogą trwać wieki, czy to na sali czy koło autobusu, przez co rozbijemy na dłuższy czas zabawę weselną w czasie, kiedy powinna trwać w najlepsze.

Jak rozwiązać ten problem ?

Przede wszystkim zadbajcie o gości i ich ewentualne potrzeby. Jeśli goście są z daleka, zapewnijcie im noclegi. Często sale zapewniają taki pakiet miejsc noclegowych, można również znaleźć w okolicach sali weselnej jakiś hotel czy agroturystykę, w której cena pokoju nie zrujnuje waszego budżetu (o tym, czy płacić za pokoje gości opowiem w innym „odcinku” bloga) szczególnie jeśli wynajmować będziecie większą ich ilość.

Jeśli duża część gości mieszka niedaleko sali weselnej, można pomyśleć o transporcie autobusem czy busem już z miejsca zaślubin na salę weselną. Następnie odbiór gości na krótko przed zakończeniem wesela koniecznie z opcją oczekiwania transportu. Na przykład jeśli chcemy zakończyć wesele o godzinie 4 można zamówić odbiór gości o godzinie 3:30 dzięki temu nie zniszczymy atmosfery wesela przedwczesnym wyjściem gości, a dzięki opcji oczekiwania transportu w przypadku kiedy goście będą o godzinie odjazdu bawić się w najlepsze nie trzeba im będzie przerwać, a nawet spokojnie pomyśleć o przedłużeniu. A jeśli goście pół godziny przed końcem wesela będą chcieli jechać, będzie czas na pożegnanie i „rozchodniaczka” bez ewentualnego przedłużania wynajmu sali i z szansą na zakończenie wesela w komplecie.

Co jednak kiedy Babcia i Dziadek będą zmęczeni albo Wujek Janusz nie będzie się hamował z drinkami i trzeba będzie ich odwieźć? Niedrogie i skuteczne rozwiązanie zastosowałem również na swoim weselu. Odpowiedzią jest kierowca z samochodem, może to być wasz zaufany znajomy, któremu powierzycie zatankowane auto z misją odwożenia gości. Taki kierowca nie musi być od samego początku na weselu, a od późniejszych godzin wesela, kiedy znajdzie się gość chętny na wyjazd, a odległości nie są duże, kierowca odwiezie waszych gości. To samo w przypadku kiedy czegoś na weselu by wam zabrakło, zawsze taki kierowca może skoczyć do sklepu, czy po igłę i nitkę, bez potrzeby proszenia świadków czy gości. Jeśli będzie to wasz dobry znajomy, koszt takiego wynajmu rozbije się o kilka flaszek weselnej + paliwo 😉 Dzięki temu jesteście zabezpieczeni na wypadek konieczności transportu niektórych gości w trakcie wesela, a także odwózce większej ilości autobusem czy busem na zakończenie. Rzadko widuje takiego kierowcę przy stoliku obsługi, ale jeśli już jest, to z własnego doświadczenia wiem, że ma co robić.

Jeśli już zorganizujecie transport, nie zapomnijcie poinformować o tym gości, czy to w zaproszeniach, podczas rozmów czy w trakcie wesela. W ten sposób na pewno dacie im odczuć, że się o nich troszczycie, a oni będą czuli się komfortowo, nie martwiąc się o powrót do domu po weselu czy w jego trakcie.

Jeśli chcecie ten temat przegadać, wiecie gdzie mnie znaleźć, nie krępujcie się 🙂

Newsletter!

Zapisz się do mojego newslettera aby być na bieżąco !

Jestem partnerem portalu ślubnego weselezklasa.pl dzięki temu wybierając mnie macie szanse wygrać wspaniałą podróż poślubną.
Dj Szumny / Wodzirej - Elegancko z humorem i bez Siary :)

djszumny.pl wszelkie prawa zastrzeżone. Zapoznaj się z polityką prywatności